Stavíme pro budoucnost
Kariéra
PSG
20. června 2012

PSG a dalších třináct českých společností posílilo dodavatelský řetězec skupiny Rosatom

Čtrnáct českých společností dnes podepsalo memoranda o spolupráci s Rusatom Overseas, dceřinou společností Rosatomu. Rozšířily tak skupinu 25 českých a slovenských firem, které obdobná memoranda podepsaly na podzim loňského roku a letos v březnu. Memoranda vymezují základní podmínky dlouhodobé spolupráce mezi českými signatáři a skupinou Rosatom při výrobě, montáži a výstavbě jaderných elektráren s reaktory typu VVER nejen v České republice nebo v Ruské federaci, ale především na globálním trhu. Velkou příležitostí bude možnost dodávat technologie a služby při dostavbě Temelína, pokud ve výběrovém řízení zvítězí Konsorcium MIR.1200.

Čtrnáct českých společností dnes podepsalo memoranda o spolupráci s Rusatom Overseas, dceřinou společností Rosatomu. Rozšířily tak skupinu 25 českých a slovenských firem, které obdobná memoranda podepsaly na podzim loňského roku a letos v březnu. Memoranda vymezují základní podmínky dlouhodobé spolupráce mezi českými signatáři a skupinou Rosatom při výrobě, montáži a výstavbě jaderných elektráren s reaktory typu VVER nejen v České republice nebo v Ruské federaci, ale především na globálním trhu. Velkou příležitostí bude možnost dodávat technologie a služby při dostavbě Temelína, pokud ve výběrovém řízení zvítězí Konsorcium MIR.1200.

„V současné chvíli Rosatom staví 28 reaktorů po celém světě, což je počet, který nemůže nikdo z konkurence nabídnout. V následujících dvaceti letech proto plánujeme nákup zařízení a služeb pro budované jaderné objekty v hodnotě více než 300 miliard dolarů. Za tímto účelem neustále rozšiřujeme náš dodavatelský řetězec a logicky se přitom obracíme na české společnosti, které mají s technologií VVER dlouhodobé zkušenosti“, popsal význam memorand Leoš Tomíček, výkonný viceprezident Rusatom Overseas.

Jedním ze signatářů memoranda je generální ředitel společnosti PSG – International a.s. Tomáš Krones, který řekl: „Spolupráce se skupinou Rosatom pro nás znamená obrovský potenciál ekonomického rozvoje firmy v oblasti výstavby energetických objektů. Stejně jako další signatáři memorand vidíme ve spolupráci s ruskými partnery záruku kvalitní a oboustranně přínosné práce, která povede k dalšímu rozvoji domácího průmyslu.“

Za poslední čtyři roky eviduje Rosatom, respektive jeho dceřiné společnosti, dodávky z České republiky přibližně za 2,7 miliardy korun. „S českými kolegy spolupracujeme dlouhodobě a počítáme s nimi i pro naše příští projekty. Například pro dva bloky indické elektrárny Kudankulam nám devět českých firem dodávalo armatury, čerpadla, kabely a další zařízení za téměř 60 milionu dolarů,“ dodal Tomíček.

České společnosti, které dnes podepsaly Memoranda o spolupráci s Rusatom Overseas: Armatury Group a.s.; AURA, a.s.; BAEST Machines & Structures, a.s.; DEL a.s.; H Project, s.r.o.; INELSEV s.r.o.; KLIMA, a.s.; KPS Metal a.s.; LAPP KABEL s.r.o.; LIBEŇSKO-VYSOČANSKÁ OBCHODNÍ SPOLEČNOST, s. r. o.; MBNS – International, spol. s r.o.; MICo, spol. s r.o.; PSG – International a.s.; V-KUTY spol. s r.o.

Armatury Group a.s. je předním výrobcem průmyslových armatur pro jadernou energetiku s dlouholetou zkušeností. Společnost má za sebou dodávky pro jaderné elektrárny v České republice (JE Temelín, Dukovany), na Slovensku (JE Jaslovské Bohunice), pro jaderné elektrárny vybudované v minulosti i stavěné v současnosti v Ruské federaci, a dodávky na globální trh (Indie, Čína).

AURA, a.s. patří k předním výrobcům a dodavatelům průmyslových řídicích a diagnostických systémů s dlouholetými zkušenostmi s monitorováním stavu a technickou diagnostikou. AURA úspěšně realizovala dodávky na jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

BAEST Machines & Structures, a.s. je česká obchodně-výrobní společnost s mnohaletou zkušeností, která dosahuje vysoké kvality a standardů. BAEST M&S je přední výrobce ocelových a nerezových nádrží a tlakových nádob, dále technologických svařenců, jeřábových dílů a dalších průmyslových zařízení, s referencemi dodávek do energetického sektoru (včetně jaderného sektoru) v ČR i v EU.

DEL a.s. se zabývá komplexními dodávkami řídicích systémů zavážecího stroje, který je součástí souborů zařízení pro obsluhu reaktoru VVER, zahrnující projekt, výrobu, montáž, seřízení a provedení testů u zákazníků spolu s následným poskytováním kvalitního servisu a technické podpory.

H Project, s.r.o. patří k významným společnostem, které se účastní dodávek pro jadernou energetiku a to v oblasti projekční a výrobní dokumentace, zejména pro pomocné systémy primárního okruhu, čistící stanice radioaktivních médií havarijní systémy a nakládání s radioaktivním odpadem.

INELSEV s.r.o. je vysoce kompetentním dodavatelem investičních celků a komplexních služeb v oblasti průmyslové automatizace a elektrotechnických zařízení, tvůrcem a implementátorem informačních systémů kontroly a řízení technologií pro průmyslovou automatizaci a energetické systémy, dodavatelem integrovaných, inženýrských řešení a průmyslových technologií a dodavatelem průmyslových hal včetně částí silnoproudu, slaboproudu, měření a regulace.

KLIMA, a.s. je přední výrobce průmyslových ventilátorů a svařovaných konstrukcí pro jadernou energetiku s dlouholetou zkušeností od roku 1975. Klima má za sebou zkušenosti s dodávkami na jaderné elektrárny do České Republiky, Slovenské republiky, na jaderné elektrárny v Ruské federaci, i s dodávkami na globální trh (Indie, Čína).

KPS Metal a.s. je přední výrobce zařízení pro energetický průmysl a dále zařízení pro chemický a petrochemický průmysl. Firma je certifikována pro jaderné strojírenství společností ČEZ a provádí údržbu, včetně dodávek, v jaderné elektrárně Dukovany.

LAPP KABEL s.r.o. je přední výrobce kabelů a kabelového příslušenství pro jadernou energetiku s dlouholetou zkušeností od roku 1959. LAPP KABEL má za sebou úspěšnou zkušenost s dodávkami na jaderné elektrárny do České republiky, Slovenské republiky a na jaderné stanice vybudované v minulosti i budované v současnosti pro globální trh.

LIBEŇSKO-VYSOČANSKÁ OBCHODNÍ SPOLEČNOST, s. r. o. dodává široký sortiment hutních, spojovacích a elektro materiálů od renomovaných tuzemských i evropských výrobců. Nabízí a realizuje kompletní dodávky od zpracování dokumentace, až po dokončení výrobku, dodávky jednoho kusu až po celé série.

MBNS – International, spol. s r.o. je výrobcem tlakových a netlakových nádob, výměníků a potrubí pro jadernou energetiku. Ve výrobních prostorách vlastněných společností MBNS se od roku 1965 vyráběla zařízení pro jaderné elektrárny. MBNS navazuje na tradici dodávek pro JE do České republiky (Temelín, Dukovany) a na Slovensko (Jaslovské Bohunice, Mochovce).

MICo, spol. s r.o. je přední výrobce zařízení včetně servisních prací pro jadernou energetiku s dlouholetou zkušeností od roku 1993. MICo má za sebou úspěšnou zkušenost s dodávkami pro primární a sekundární okruh pro jaderné elektrárny do ČR (JE Temelín, Dukovany), Slovenské republiky (JE Jaslovské Bohunice, Mochovce), dále na ostatní trhy a s dodávkami speciálního těsnění pro JE typu VVER stavěné skupinou Rosatom.

PSG – International a.s je stavební společností, jejímž předmětem činnosti je realizace stavebních činností zejména v oblasti staveb inženýrských, pozemních, průmyslových (včetně staveb v oblasti energetiky), a to dodávek „na klíč“. PSG má za sebou úspěšnou zkušenost s dodávkami na jaderné elektrárny nejen do České Republiky (Temelín, Dukovany), ale i na energetické stavby vybudované v minulosti i budované v současnosti v Ruské federaci.

V-KUTY spol. s r.o. je přední výrobce podlahových roštů s dlouholetou zkušeností od roku 1993. V-KUTY má za sebou úspěšné dodávky pro energetické celky v České republice, na Slovensku a v Ruské federaci, a rovněž dodávky na globální trh (Čína, Řecko, USA).

Seznam signatářů memorand – 20. červen 2012

 1. Armatury Group a.s.
 2. AURA, a.s.
 3. BAEST Machines & Structures, a.s.
 4. DEL a.s.
 5. INELSEV s.r.o.
 6. H Project, s.r.o.
 7. KLIMA, a.s.
 8. KPS Metal a.s.
 9. LAPP KABEL s.r.o.
 10. LIBEŇSKO-VYSOČANSKÁ OBCHODNÍ SPOLEČNOST, s. r. o.
 11. MBNS – International, spol. s r.o.
 12. MICo, spol. s r.o.
 13. PSG – International a.s.
 14. V-KUTY spol. s r.o.

Seznam signatářů memorand - 20. březen 2012:

 1. ETD TRANSFORMÁTORY a.s.
 2. I & C Energo a.s.
 3. KABELOVNA KABEX a.s.
 4. MSA, a.s.
 5. Sandvik Chomutov Precision Tubes spol. s r.o.
 6. SES Tlmače a.s.
 7. TES s.r.o.
 8. VÚJE Česká republika, s.r.o.
 9. VWS MEMSEP s.r.o.
 10. ZPA Pečky, a.s.

Seznam signatářů memorand – 25. říjen 2011:

 1. ARAKO spol. s r.o.
 2. ČKD GROUP, a.s.
 3. ENVINET a.s.
 4. EXMONT Energo a.s.
 5. Hochtief CZ a.s.
 6. CHEMCOMEX Praha, a.s.
 7. Chladící věže Praha, a.s.
 8. KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, a.s.
 9. MODŘANY Power, a.s.
 10. MPOWER Engineering, a.s.
 11. SIGMA GROUP a.s.
 12. ŠKODA JS a.s.
 13. VÍTKOVICE, a.s.
 14. ZAT, a.s.
 15. ZVVZ-Enven Engineering, a.s.

Konsorcium MIR.1200 je jedním ze tří uchazečů o dostavbu 3. a 4. bloku JE Temelín. Lídrem česko-ruského konsorcia je společnost ŠKODA JS a.s., která ke spolupráci přizvala firmy ZAO Atomstroyexport a OAO OKB Gidropress. Obě jsou dceřinými společnostmi státního podniku Rosatom. Konsorcium MIR. 1200 nabízí evoluční projekt jaderné elektrárny VVER-1200, který těží ze zkušeností z více než 1290 reaktorových let provozu jaderných elektráren typu VVER. Vychází z osvědčených řešení se zvýšenou bezpečností a je unikátní kombinací nejmodernějších aktivních a pasivních kontrolních systémů, což z něj činí jeden z nejlepších reprezentantů generace III+.

ŠKODA JS a.s. stála u zrodu české a slovenské jaderné energetiky a je jednou z předních inženýringových a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren s celosvětovou působností. Společnost Škoda byla založena roku 1859, do roku 1956 spadají počátky jejích aktivit v jaderné energetice. Za dobu své existence firma dodávala inženýring, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA a na Dálném východě. ŠKODA JS a.s. je členem skupiny OMZ.

Rusatom Overseas je dceřinou společností státního podniku Rosatom, která byla založena za účelem rozvoje ruských jaderných technologií ve světě a globálních obchodních aktivit Rosatomu. Rusatom Overseas má za cíl integrovat široké spektrum nabídky společnosti Rosatom v oblasti jaderné energie. Nabídka zahrnuje širokou škálu produktů a služeb, např. těžbu uranu, výstavbu jaderných elektráren, přípravu právních dokumentů, rozvoj národních regulací a právního rámce, vzdělávání a školení, investice projektu. Jedním z hlavních poslání společnosti je vytvořit síť zastoupení společnosti Rosatom ve světě. Společnost Rusatom Overseas vystupuje také v roli zákazníka, investora a vlastníka zahraničních projektů státního podniku Rosatom realizovaných podle modelu build–own–operate (postav-vlastni-provozuj). Prezidentem společnosti je Alexej Kalinin a výkonným viceprezidentem Leoš Tomíček. Rusatom Overseas je akciovou společností registrovanou v Ruské federaci.